Agenda and minutes

Venue: Council Chamber - Town Hall, Rochdale, OL16 1AB. View directions

Contact: Committee Services  01706 924711

Items
No. Item

1.

Apologies

2.

Declarations of Interest

    Members are required to declare any disclosable pecuniary, personal or personal and prejudicial interests they may have and the nature of those interests relating to items on this agenda and/or indicate if S106 of the Local Government Finance Act 1992 applies to them.   

    Minutes:

    There were no declarations of interest.

3.

Election of Mayor

    Councillor Brett will move and Councillor Dearnley will second the election of Councillor Sheerin as Mayor for the 2019/20 Municipal Year.

    Minutes:

    Councillor Brett moved and Councillor Dearnley seconded the election of Councillor Sheerin as Mayor for the 2019/2020 Municipal Year.

     

    RESOLVED:

     

    That Councillor Sheerin be elected as Mayor for the 2019/2020 Municipal Year.

4.

Declaration of Acceptance

5.

Appointment of Deputy Mayor

    Councillor O’Neill will move and Councillor Emsley will second the election of Councillor Rashid as Deputy Mayor for the 2019/20 Municipal Year.

    Minutes:

    Councillor Iftikhar Ahmed moved and Councillor Emsley seconded the election of Councillor Rashid as Deputy Mayor for the 2019/2020 Municipal Year.

     

     

    RESOLVED:

     

    That Councillor Rashid be elected as Deputy Mayor for the 2019/2020 Municipal Year.

6.

Minutes pdf icon PDF 82 KB

    To authorise the signing of the minutes of the meeting of the Council held on 26th March 2019.

    Minutes:

    The Council considered the minutes of the Council meeting held on 26th March 2019.

     

    RESOLVED:

     

    That the minutes of the Council meeting held on 26th March 2019 be approved as a correct record and signed by the Mayor.

7.

Cabinet Portfolios and Responsibilities 2019/20 pdf icon PDF 97 KB

    For the Leader of the Council to nominate portfolio’s and appointments.

    Additional documents:

    Minutes:

    The Council considered the report of the Leader which set out a number of changes which the Leader had made to Cabinet Portfolios.

     

    It also notified Council of the Leaders appointment of Cabinet Members and Assistants to portfolio holders for the 2019/2020 Municipal Year.

     

    RESOLVED:

     

    1.     That the Leaders’ appointments to Cabinet positions, the allocation of

    portfolios to Cabinet Members and the appointment of Assistants to

    Portfolio holders as detailed in the table below be noted:-

     

     

    Portfolio

    Cabinet Member (Portfolio Holder)

    Assistant to Portfolio Holder

    Finance

    Leader of the Council, Councillor Allen Brett

    Councillor Faisal Rana

    Deputy Leader and Cabinet Member for Resources

    Councillor Daalat Ali

    Councillor John Hartley

    Deputy Leader and Cabinet Member for Health & Wellbeing

    Councillor Sara Rowbotham

    Councillor Wendy Cocks

    Cabinet Member for Regeneration, Business, Skills and Employment

    Councillor John Blundell

    Councillor Shah Wazir

    Cabinet Member for Neighbourhoods, Community and Culture

    Councillor Janet Emsley

    Councillor Susan Smith

    Cabinet Member for Environment

     

    Councillor Neil Emmott

     

     

    Councillor Ali Ahmed

    Cabinet Member for Children’s Services

    Councillor Kieran Heakin

    Councillor Rachel Massey

    Cabinet Member for Adult Care

    Councillor Iftikhar Ahmed

    Councillor Pat Dale

    Cabinet Member for Planning, Development and Housing

    Councillor Wardle

    Councillor Linda Robinson

     

    2.     That the Leader re-affirms the joint arrangements and delegation of executive functions to individual cabinet members, Township Committees and Officers as set out in Part 3 (Scheme of Delegation) of the Council’s Constitution.

8.

Appointment of Shadow Portfolio Holder 2019/20 pdf icon PDF 92 KB

    For the Leader of the Opposition to nominate appointments.

    Minutes:

    Council considered a report setting out the nominations for the opposition portfolio spokespersons for the 2019/2020 Municipal Year.

     

    RESOLVED:

     

    That approval be given to the nominations to the Shadow Portfolio

    Spokespersons for the 2019/2020 Municipal Year as follows:

     

    Portfolio Shadow                                                      Portfolio Spokesperson

    Finance                                                                     Councillor Mike Holly

    Resources                                                                 Councillor James Gartside

    Planning, Development and Housing                   Councillor Rina Paolucci

    Regeneration, Business Skills and                       Councillor Angela Smith

    Employment                                                             

    Neighbourhoods, Community and Culture          Councillor John Taylor

    Environment                                                             Councillor Peter Winkler

    Children’s Services                                                  Councillor Pat Sullivan

    Adult Care                                                                 Councillor Jane Howard

    Health and Wellbeing                                              Councillor Dearnley

9.

Greater Manchester Transport Committee - Roles and Responsibilities pdf icon PDF 104 KB

    To approve arrangements for the Greater Manchester Transport Committee

    Additional documents:

    Minutes:

    The Council considered a report of the Leader which outlined the current Greater Manchester (GM) transport governance arrangements.  In the context of the Devolution Agreement and specifically the GMCA Transport Order 3, it then presents some broad revised terms of reference for a reconstituted GM Transport Committee, options for its structure, responsibilities and examples of how it might work in practice.

     

    RESOLVED

     

    1.    The Council approves the establishment of the new GM Transport Committee as a joint committee of the 10 Greater Manchester districts, GMCA and Mayor.

    2.    The Council approves the Terms of Reference and Operating Agreement for the Committee as set out in Schedule 1 of the report.

    3.    The Council agrees to delegate the functions as set out in the Terms of Reference to the Transport Committee.

    4.    The Council appoints one Member, Councillor Burke and one substitute Member, Councillor Shah Wazir to the Transport Committee for 2019/2020.

10.

Council Appointments 2019/20 pdf icon PDF 117 KB

    To consider the political balance of the Council and make appointments to Council Committees, Sub-Committees, Joint Committees, Outside Bodies and the Greater Manchester Combined Authority.

    Additional documents:

    Minutes:

    Council considered a report which outlined nominations to Committees and the appointment of Chairs and Vice Chairs for the 2019/2020 Municipal Year.

     

    RESOLVED:

     

    1.  That approval be given to the appointment of the following Council Committees, including the Chairs and Vice Chairs and substitutes:-

     

    Heywood Township to be comprised of all Members from the following Wards:

    ·         North Heywood

    ·         West Heywood

    ·         Hopwood Hall

     

    Chair: Councillor Peter Rush

    Vice Chair: Councillor Ray Dutton

     

    Middleton Township to be comprised of all of the Members from the following Wards:

    ·         East Middleton

    ·         North Middleton

    ·         South Middleton

    ·         West Middleton

    ·         Hopwood Hall

     

    Chair: Councillor Donna Williams

    Vice Chair: Councillor Susan Smith

     

    Pennines Township to be comprised of all of the Members from the following Wards:

    ·         Littleborough Lakeside

    ·         Milnrow and Newhey

    ·         Wardle and West Littleborough

    ·         Smallbridge and Firgrove

     

    Chair: Councillor Amna Mir

    Vice Chair: Councillor Tom Besford

     

    Rochdale North Township to be comprised of all of the Members from the following wards

    ·         Central Rochdale

    ·         Healey

    ·         Norden

    ·         Spotland and Falinge

     

    Chair: Councillor Shaun O’Neill

    Vice Chair: Councillor Wendy Cocks

     

    Rochdale South Township to be comprised of all of the Members from the following wards

    ·         Balderstone and Kirkholt

    ·         Bamford

    ·         Castleton

    ·         Kingsway

    ·         Milkstone and Deeplish

     

    Chair: Councillor Mohammed Zaman

    Vice Chair: Councillor Elsie Wraighte

     

    Communities, Regeneration and Environment Overview and Scrutiny Committee

     

    Conservative (2)

     

    Councillor Angela Smith

    Councillor Winkler

     

    Labour (8)

     

    Councillor Besford

    Councillor Robinson

    Councillor Beswick

    Councillor West

    Councillor Susan Emmott

    Councillor Peter Williams

    Councillor Meredith

    Councillor Zaheer

     

    Liberal Democrat (1)

     

    Councillor Kelly

     

    Chair (Labour) – Councillor Meredith

    Vice Chair (Conservative) – Councillor Angela Smith

     

    Health, Schools and Care Overview & Scrutiny Committee

     

    Conservative (2)

     

    Councillor Sullivan

    Councillor Gartside

     

    Labour (8)

     

    Councillor Sultan Ali

    Councillor Hornby

    Councillor Dale

    Councillor McCarthy

    Councillor Dutton

    Councillor Massey

    Councillor Hartley

    Councillor Susan Smith

     

    Liberal Democrat (1)

     

    Councillor Davidson


    Non-Elected Voting Members (voting rights in relation to education decisions only):

     

    Church Representatives (two vacancies)

    Parent Governor Representatives (two vacancies)

    Chair (Labour) – Councillor Dutton

    Vice Chair (Conservative) – Councillor Sullivan

     

    Corporate Overview and Scrutiny Committee

     

    Conservative (1)

     

    Councillor Holly

     

     

    Labour (9)

     

    Councillor Sultan Ali

    Councillor O’Neill

    Councillor Boriss

    Councillor O’Rourke

    Councillor Joinson

    Councillor Rana

    Councillor Mir

    Councillor Wraighte

    Councillor Nolan

     

     

    Liberal Democrats (1)

     

    Councillor Bamford

     

    Chair (Conservative) – Councillor Mike Holly

    Vice Chair (Labour) – Councillor Shaun O’Neill

     

    Audit and Governance Committee

     

    9 elected Members

     

    Conservative (1) 

     

    Councillor Gartside

     

     

    Labour (7)

     

    Councillor Ali Ahmed

    Councillor Hussain

    Councillor Dale

    Councillor Rashid

    Councillor Malcolm

    Councillor Donna Williams

    Councillor Martin

     

    Liberal Democrat (1)

     

    Councillor Nickson

     

    Independent Persons (non-voting) (in respect of Elected Member conduct issues): 

     

    Mr. A. Underdown and Ms. A. Taylor

     

    Chair – Councillor Peter Malcolm

    Vice Chair – Councillor Aasim Rashid

     

    Planning and Licensing Committee

     

    Conservative (2)

     

    Councillor Taylor

    Councillor Winkler

     

    Labour (12):

     

    Councillor Shakil Ahmed

    Councillor Rana

    Councillor Burke

    Councillor Rashid

    Councillor Cocks

    Councillor Rush

    Councillor Susan Emmott

    Councillor Wazir

    Councillor Massey

    Councillor Zaheer

    Councillor O’Neill

    Councillor Zaman

     

    Liberal Democrats (1)

     

    Councillor Davidson

     

    Chair – Councillor Shakil Ahmed

    Vice Chair – Councillor Phil Burke

     

    Licensing Sub-Committee

     

    Comprises three Members drawn from the full membership of the  ...  view the full minutes text for item 10.