Issue - meetings

Council Appointments 2019/20

Meeting: 22/05/2019 - Council (Item 10)

10 Council Appointments 2019/20 pdf icon PDF 117 KB

To consider the political balance of the Council and make appointments to Council Committees, Sub-Committees, Joint Committees, Outside Bodies and the Greater Manchester Combined Authority.

Additional documents:

Minutes:

Council considered a report which outlined nominations to Committees and the appointment of Chairs and Vice Chairs for the 2019/2020 Municipal Year.

 

RESOLVED:

 

1.  That approval be given to the appointment of the following Council Committees, including the Chairs and Vice Chairs and substitutes:-

 

Heywood Township to be comprised of all Members from the following Wards:

·         North Heywood

·         West Heywood

·         Hopwood Hall

 

Chair: Councillor Peter Rush

Vice Chair: Councillor Ray Dutton

 

Middleton Township to be comprised of all of the Members from the following Wards:

·         East Middleton

·         North Middleton

·         South Middleton

·         West Middleton

·         Hopwood Hall

 

Chair: Councillor Donna Williams

Vice Chair: Councillor Susan Smith

 

Pennines Township to be comprised of all of the Members from the following Wards:

·         Littleborough Lakeside

·         Milnrow and Newhey

·         Wardle and West Littleborough

·         Smallbridge and Firgrove

 

Chair: Councillor Amna Mir

Vice Chair: Councillor Tom Besford

 

Rochdale North Township to be comprised of all of the Members from the following wards

·         Central Rochdale

·         Healey

·         Norden

·         Spotland and Falinge

 

Chair: Councillor Shaun O’Neill

Vice Chair: Councillor Wendy Cocks

 

Rochdale South Township to be comprised of all of the Members from the following wards

·         Balderstone and Kirkholt

·         Bamford

·         Castleton

·         Kingsway

·         Milkstone and Deeplish

 

Chair: Councillor Mohammed Zaman

Vice Chair: Councillor Elsie Wraighte

 

Communities, Regeneration and Environment Overview and Scrutiny Committee

 

Conservative (2)

 

Councillor Angela Smith

Councillor Winkler

 

Labour (8)

 

Councillor Besford

Councillor Robinson

Councillor Beswick

Councillor West

Councillor Susan Emmott

Councillor Peter Williams

Councillor Meredith

Councillor Zaheer

 

Liberal Democrat (1)

 

Councillor Kelly

 

Chair (Labour) – Councillor Meredith

Vice Chair (Conservative) – Councillor Angela Smith

 

Health, Schools and Care Overview & Scrutiny Committee

 

Conservative (2)

 

Councillor Sullivan

Councillor Gartside

 

Labour (8)

 

Councillor Sultan Ali

Councillor Hornby

Councillor Dale

Councillor McCarthy

Councillor Dutton

Councillor Massey

Councillor Hartley

Councillor Susan Smith

 

Liberal Democrat (1)

 

Councillor Davidson


Non-Elected Voting Members (voting rights in relation to education decisions only):

 

Church Representatives (two vacancies)

Parent Governor Representatives (two vacancies)

Chair (Labour) – Councillor Dutton

Vice Chair (Conservative) – Councillor Sullivan

 

Corporate Overview and Scrutiny Committee

 

Conservative (1)

 

Councillor Holly

 

 

Labour (9)

 

Councillor Sultan Ali

Councillor O’Neill

Councillor Boriss

Councillor O’Rourke

Councillor Joinson

Councillor Rana

Councillor Mir

Councillor Wraighte

Councillor Nolan

 

 

Liberal Democrats (1)

 

Councillor Bamford

 

Chair (Conservative) – Councillor Mike Holly

Vice Chair (Labour) – Councillor Shaun O’Neill

 

Audit and Governance Committee

 

9 elected Members

 

Conservative (1) 

 

Councillor Gartside

 

 

Labour (7)

 

Councillor Ali Ahmed

Councillor Hussain

Councillor Dale

Councillor Rashid

Councillor Malcolm

Councillor Donna Williams

Councillor Martin

 

Liberal Democrat (1)

 

Councillor Nickson

 

Independent Persons (non-voting) (in respect of Elected Member conduct issues): 

 

Mr. A. Underdown and Ms. A. Taylor

 

Chair – Councillor Peter Malcolm

Vice Chair – Councillor Aasim Rashid

 

Planning and Licensing Committee

 

Conservative (2)

 

Councillor Taylor

Councillor Winkler

 

Labour (12):

 

Councillor Shakil Ahmed

Councillor Rana

Councillor Burke

Councillor Rashid

Councillor Cocks

Councillor Rush

Councillor Susan Emmott

Councillor Wazir

Councillor Massey

Councillor Zaheer

Councillor O’Neill

Councillor Zaman

 

Liberal Democrats (1)

 

Councillor Davidson

 

Chair – Councillor Shakil Ahmed

Vice Chair – Councillor Phil Burke

 

Licensing Sub-Committee

 

Comprises three Members drawn from the full membership of the  ...  view the full minutes text for item 10