Agenda and minutes

Venue: Council Chamber - Town Hall, Rochdale, OL16 1AB. View directions

Contact: Committee Services  01706 924711

Items
No. Item

1.

Apologies

To receive any apologies for absence.

Minutes:

Apologies for absence were received from Councillors Farnell, Hornby, Hussain, Mir, Nolan, Paolucci, Rush, Angela Smith, Susan Smith and West.

2.

Declarations of Interest

Members are required to declare any disclosable pecuniary, personal or personal and prejudicial interests they may have and the nature of those interests relating to items on this agenda and/or indicate if S106 of the Local Government Finance Act 1992 applies to them.   

Minutes:

There were no declarations of interest.

3.

Election of Mayor

Councillor Brett will move and Councillor Dearnley will second the election of Councillor Sheerin as Mayor for the 2019/20 Municipal Year.

Minutes:

Councillor Brett moved and Councillor Dearnley seconded the election of Councillor Sheerin as Mayor for the 2019/2020 Municipal Year.

 

RESOLVED:

 

That Councillor Sheerin be elected as Mayor for the 2019/2020 Municipal Year.

4.

Declaration of Acceptance

Councillor Sheerin will sign the Declaration of Acceptance.

Minutes:

Councillor Sheerin signed the Declaration of Office and took the Chair.

 

(The Mayor, Councillor Sheerin, in the Chair)

5.

Appointment of Deputy Mayor

Councillor O’Neill will move and Councillor Emsley will second the election of Councillor Rashid as Deputy Mayor for the 2019/20 Municipal Year.

Minutes:

Councillor Iftikhar Ahmed moved and Councillor Emsley seconded the election of Councillor Rashid as Deputy Mayor for the 2019/2020 Municipal Year.

 

 

RESOLVED:

 

That Councillor Rashid be elected as Deputy Mayor for the 2019/2020 Municipal Year.

6.

Minutes pdf icon PDF 82 KB

To authorise the signing of the minutes of the meeting of the Council held on 26th March 2019.

Minutes:

The Council considered the minutes of the Council meeting held on 26th March 2019.

 

RESOLVED:

 

That the minutes of the Council meeting held on 26th March 2019 be approved as a correct record and signed by the Mayor.

7.

Cabinet Portfolios and Responsibilities 2019/20 pdf icon PDF 97 KB

For the Leader of the Council to nominate portfolio’s and appointments.

Additional documents:

Minutes:

The Council considered the report of the Leader which set out a number of changes which the Leader had made to Cabinet Portfolios.

 

It also notified Council of the Leaders appointment of Cabinet Members and Assistants to portfolio holders for the 2019/2020 Municipal Year.

 

RESOLVED:

 

1.     That the Leaders’ appointments to Cabinet positions, the allocation of

portfolios to Cabinet Members and the appointment of Assistants to

Portfolio holders as detailed in the table below be noted:-

 

 

Portfolio

Cabinet Member (Portfolio Holder)

Assistant to Portfolio Holder

Finance

Leader of the Council, Councillor Allen Brett

Councillor Faisal Rana

Deputy Leader and Cabinet Member for Resources

Councillor Daalat Ali

Councillor John Hartley

Deputy Leader and Cabinet Member for Health & Wellbeing

Councillor Sara Rowbotham

Councillor Wendy Cocks

Cabinet Member for Regeneration, Business, Skills and Employment

Councillor John Blundell

Councillor Shah Wazir

Cabinet Member for Neighbourhoods, Community and Culture

Councillor Janet Emsley

Councillor Susan Smith

Cabinet Member for Environment

 

Councillor Neil Emmott

 

 

Councillor Ali Ahmed

Cabinet Member for Children’s Services

Councillor Kieran Heakin

Councillor Rachel Massey

Cabinet Member for Adult Care

Councillor Iftikhar Ahmed

Councillor Pat Dale

Cabinet Member for Planning, Development and Housing

Councillor Wardle

Councillor Linda Robinson

 

2.     That the Leader re-affirms the joint arrangements and delegation of executive functions to individual cabinet members, Township Committees and Officers as set out in Part 3 (Scheme of Delegation) of the Council’s Constitution.

8.

Appointment of Shadow Portfolio Holder 2019/20 pdf icon PDF 92 KB

For the Leader of the Opposition to nominate appointments.

Minutes:

Council considered a report setting out the nominations for the opposition portfolio spokespersons for the 2019/2020 Municipal Year.

 

RESOLVED:

 

That approval be given to the nominations to the Shadow Portfolio

Spokespersons for the 2019/2020 Municipal Year as follows:

 

Portfolio Shadow                                                      Portfolio Spokesperson

Finance                                                                     Councillor Mike Holly

Resources                                                                 Councillor James Gartside

Planning, Development and Housing                   Councillor Rina Paolucci

Regeneration, Business Skills and                       Councillor Angela Smith

Employment                                                             

Neighbourhoods, Community and Culture          Councillor John Taylor

Environment                                                             Councillor Peter Winkler

Children’s Services                                                  Councillor Pat Sullivan

Adult Care                                                                 Councillor Jane Howard

Health and Wellbeing                                              Councillor Dearnley

9.

Greater Manchester Transport Committee - Roles and Responsibilities pdf icon PDF 104 KB

To approve arrangements for the Greater Manchester Transport Committee

Additional documents:

Minutes:

The Council considered a report of the Leader which outlined the current Greater Manchester (GM) transport governance arrangements.  In the context of the Devolution Agreement and specifically the GMCA Transport Order 3, it then presents some broad revised terms of reference for a reconstituted GM Transport Committee, options for its structure, responsibilities and examples of how it might work in practice.

 

RESOLVED

 

1.    The Council approves the establishment of the new GM Transport Committee as a joint committee of the 10 Greater Manchester districts, GMCA and Mayor.

2.    The Council approves the Terms of Reference and Operating Agreement for the Committee as set out in Schedule 1 of the report.

3.    The Council agrees to delegate the functions as set out in the Terms of Reference to the Transport Committee.

4.    The Council appoints one Member, Councillor Burke and one substitute Member, Councillor Shah Wazir to the Transport Committee for 2019/2020.

10.

Council Appointments 2019/20 pdf icon PDF 117 KB

To consider the political balance of the Council and make appointments to Council Committees, Sub-Committees, Joint Committees, Outside Bodies and the Greater Manchester Combined Authority.

Additional documents:

Minutes:

Council considered a report which outlined nominations to Committees and the appointment of Chairs and Vice Chairs for the 2019/2020 Municipal Year.

 

RESOLVED:

 

1.  That approval be given to the appointment of the following Council Committees, including the Chairs and Vice Chairs and substitutes:-

 

Heywood Township to be comprised of all Members from the following Wards:

·         North Heywood

·         West Heywood

·         Hopwood Hall

 

Chair: Councillor Peter Rush

Vice Chair: Councillor Ray Dutton

 

Middleton Township to be comprised of all of the Members from the following Wards:

·         East Middleton

·         North Middleton

·         South Middleton

·         West Middleton

·         Hopwood Hall

 

Chair: Councillor Donna Williams

Vice Chair: Councillor Susan Smith

 

Pennines Township to be comprised of all of the Members from the following Wards:

·         Littleborough Lakeside

·         Milnrow and Newhey

·         Wardle and West Littleborough

·         Smallbridge and Firgrove

 

Chair: Councillor Amna Mir

Vice Chair: Councillor Tom Besford

 

Rochdale North Township to be comprised of all of the Members from the following wards

·         Central Rochdale

·         Healey

·         Norden

·         Spotland and Falinge

 

Chair: Councillor Shaun O’Neill

Vice Chair: Councillor Wendy Cocks

 

Rochdale South Township to be comprised of all of the Members from the following wards

·         Balderstone and Kirkholt

·         Bamford

·         Castleton

·         Kingsway

·         Milkstone and Deeplish

 

Chair: Councillor Mohammed Zaman

Vice Chair: Councillor Elsie Wraighte

 

Communities, Regeneration and Environment Overview and Scrutiny Committee

 

Conservative (2)

 

Councillor Angela Smith

Councillor Winkler

 

Labour (8)

 

Councillor Besford

Councillor Robinson

Councillor Beswick

Councillor West

Councillor Susan Emmott

Councillor Peter Williams

Councillor Meredith

Councillor Zaheer

 

Liberal Democrat (1)

 

Councillor Kelly

 

Chair (Labour) – Councillor Meredith

Vice Chair (Conservative) – Councillor Angela Smith

 

Health, Schools and Care Overview & Scrutiny Committee

 

Conservative (2)

 

Councillor Sullivan

Councillor Gartside

 

Labour (8)

 

Councillor Sultan Ali

Councillor Hornby

Councillor Dale

Councillor McCarthy

Councillor Dutton

Councillor Massey

Councillor Hartley

Councillor Susan Smith

 

Liberal Democrat (1)

 

Councillor Davidson


Non-Elected Voting Members (voting rights in relation to education decisions only):

 

Church Representatives (two vacancies)

Parent Governor Representatives (two vacancies)

Chair (Labour) – Councillor Dutton

Vice Chair (Conservative) – Councillor Sullivan

 

Corporate Overview and Scrutiny Committee

 

Conservative (1)

 

Councillor Holly

 

 

Labour (9)

 

Councillor Sultan Ali

Councillor O’Neill

Councillor Boriss

Councillor O’Rourke

Councillor Joinson

Councillor Rana

Councillor Mir

Councillor Wraighte

Councillor Nolan

 

 

Liberal Democrats (1)

 

Councillor Bamford

 

Chair (Conservative) – Councillor Mike Holly

Vice Chair (Labour) – Councillor Shaun O’Neill

 

Audit and Governance Committee

 

9 elected Members

 

Conservative (1) 

 

Councillor Gartside

 

 

Labour (7)

 

Councillor Ali Ahmed

Councillor Hussain

Councillor Dale

Councillor Rashid

Councillor Malcolm

Councillor Donna Williams

Councillor Martin

 

Liberal Democrat (1)

 

Councillor Nickson

 

Independent Persons (non-voting) (in respect of Elected Member conduct issues): 

 

Mr. A. Underdown and Ms. A. Taylor

 

Chair – Councillor Peter Malcolm

Vice Chair – Councillor Aasim Rashid

 

Planning and Licensing Committee

 

Conservative (2)

 

Councillor Taylor

Councillor Winkler

 

Labour (12):

 

Councillor Shakil Ahmed

Councillor Rana

Councillor Burke

Councillor Rashid

Councillor Cocks

Councillor Rush

Councillor Susan Emmott

Councillor Wazir

Councillor Massey

Councillor Zaheer

Councillor O’Neill

Councillor Zaman

 

Liberal Democrats (1)

 

Councillor Davidson

 

Chair – Councillor Shakil Ahmed

Vice Chair – Councillor Phil Burke

 

Licensing Sub-Committee

 

Comprises three Members drawn from the full membership of the  ...  view the full minutes text for item 10.